MOLDAVA NAD BODVOU

Oficiálny webový portál

Mestská televízia
Ako vybaviť?
Voľné pracovné miesta
Mestská polícia
Kultúra v meste

Škola, ktorá ZUŠľachťuje do harmónie

27.06.2019 14:17
V piatok 21. júna 2019 sa otvorila brána jednej z moldavských škôl, ktorá v tomto roku slávi neuveriteľné 60. výročie od svojho založenia. A aj keď každá škola je osobitá a každá má talentovaných žiakov, ktorí jej robia dobré meno, táto má niečo navyše - tu je talentovaný každý žiak.
„Písal sa rok 1959, keď niekoľko zanietencov chápajúcich význam vzdelávania umením začína v Moldave budovať činnosť umeleckej školy s názvom základná hudobná škola“ - píše sa v buletine, ktorý pri tejto príležitosti vydala škola a hneď v ďalších riadkoch sa dozvedáme o tom, ako vznikli prvé triedy, ako sa kreovali jednotlivé odbory, ale aj to, kto boli tí zanietenci, a to nielen pri jej vzniku, ale aj v priebehu spomínaných 60 rokov - pretože pracovať a riadiť umeleckú školu sa bez zanietenia nedá.
A tak spomeniem len mená: Alexander Rédvay, Mária Tamášová, Klára Hrabinská, Pavol Koštenský, Otokar Vystrčil, Emília Uliašová, Rudolf Kuzma, Katarína Vincejová a Miroslav Smrek.
Samozrejme, že zoznam tých, ktorí dali škole a aj svojim odchovancom dušu a kus seba je omnoho väčší a všetkých vymenovať nemožno, ale som presvedčená, že ich mená sú vryté do sŕdc žiakov, ktorým sa s láskou venovali.
Pre samotnú školu bolo mimoriadne dôležité, ako sa jej činnosť postupne rozrastala a v programe to prezentovali naozaj kreatívne a v zmysluplnej skratke: rozložením svojho loga na jednotlivé odbory - hudobný, výtvarný, tanečný a literárno-dramatický - a jeho opätovným poskladaním - už modernými prostriedkami - cez návrh, strižňu až po projekciu.
V podobnom svižnom duchu sa nieslo aj predstavenie jednotlivých odborov cez vystúpenia talentovaných žiakov prevažne v sprievode učiteľov, ktorí ich k týmto skvelým výkonom doviedli.
Dramaturgia programu bola vyvážená, na pódiu sa striedali nielen žiaci sólisti, ale aj rôzne netradičné zoskupenia, medzi ktoré sa zaradil - ako vtipne zaznelo v publiku - aj sám riaditeľ školy v bleskurýchlom sóle na airconditioning (keď sa v prestávke snažil schladiť preplnenú sálu).
Napriek tomuto manévru sa v sále takmer nedýchalo, lebo ďalšie čísla divákom vyrazili dych. Hudobná skupina Bad Romance s bravúrnym výkonom gitaristu Kevina Bojszka a umelecké zoskupenie Art orchestra predviedli výkony, ktoré by pokojne mohli hostiť aj profesionálne pódia.
Záverečné tóny skladieb  J.S. Bacha a A. Vivaldiho: Koncert pre štyri klavíre a orchester, v ktorom excelovali nielen sláčiky, ale aj 4 pedagogičky - klaviristky, už bol naozaj takou čerešničkou na torte, že krajšiu a zrelšiu si už ani nevieme predstaviť. Snáď len priestor - väčšiu sálu, v ktorej by sa tieto výkony rozprestreli nad publikom.
Nuž, nech sa našej ZUŠke darí ZUŠľachťovať svojich nadaných žiakov aspoň ďalších 60 rokov.

Fotogaléria