MOLDAVA NAD BODVOU

Oficiálny webový portál

Mestská televízia
Ako vybaviť?
Voľné pracovné miesta
Mestská polícia
Kultúra v meste

Poobhliadnutie za Európskym týždňom mobility 2019 v našom meste

07.10.2019 13:12
V čase od 16.9 do 22.9.2019 sa aj v našom meste uskutočnili viaceré aktivity v rámci Európskeho týždňa mobility - ETM 2019, ktorého koordinátorom je už po deviatykrát Centrum voľného času CVRČEK. V tomto roku sa do tejto kampane zapojilo 3.003 miest v Európe a 58 miest a obcí na Slovensku a ich počet každým rokom rastie.
V pondelok 16.9.2019 aktivity v Moldave odštartovali symbolickým Behom pre všetkých - behom pre každého. Ten začal bežcami zo ZŠ ČSA pred ich školou, potom sa k ním pridali žiaci Spojenej cirkevnej školy Bl. S. Salkaházi a nakoniec aj študenti z Gymnázia Štefana Moysesa. Na námestie dobehlo okolo 900 detí a tu sa im už prihovoril primátor mesta Slavomír Borovský a deťom zo záujmového útvaru Piloxing sa podarilo rozhýbať svojich kamarátov a spolužiakov spoločným cvičením.   
Ďalší deň 17.9. kormidlo prevzali pedagógovia, žiaci a rodičia zo ZŠ Severná a zorganizovali na sídlisku športové podujatie Na kolesách za zdravím, ktorého sa zúčastnilo 140 účastníkov. Aj keď bicyklov bola prevaha, podmienkou bolo len to, aby prostriedok a prepravovanie mal kolesá a tak sa tam ocitli aj kolobežky, korčule ba aj detský kočiarik.
Prejdime sa spolu a spoznajme svoje mesto! - bol názov zábavno-poznávacej hry v uliciach nášho mesta, kde žiaci plnili rôzne vedomostné úlohy, spoznali naše kultúrne a prírodné pamiatky a spolu prešli neuveriteľných 31.625 krokov. Spočítať kroky bola úloha v rámci ETM 2019. Spoluorganizátormi boli zamestnanci Mestského kultúrneho strediska a samozrejme koordinátori ETM vychovávatelia Centra voľného času CVrČek.  
A aby hlavná výzva ETM Prejdime sa spolu bola naplnená do bodky a s úsmevom, tak šikovné deti z CVČ dotvorili frekventovaný chodník na Školskej ulici namaľovaním veselých smajlíkov a takisto obnovili prechod pre peších kde sa postarali, aby láska povestných "zaľúbených zebričiek" nevybledla.
Maľovanie chodníka bola aj nominácia do národnej súťaže v rámci ETM 2019 ako nová originálna aktivita, ktorou sa mesto pripojilo.
V sobotu 21.9.2019 sa na MŠ Krátka uskutočnilo podujatie pre predškolákov a verejnosť Hýbme sa spolu, kde sa deti mohli previezť a zasúťažiť si na kolobežkách. Bolo ich 34, ale fandilo im a prizeralo sa okolo 150 rodičov. 
22.9.2019 sa týždeň ukončil šachovým kráľovstvom - zápasom 2 šachistov so živými šachovými figúrkami na uzatvorenej Vodnej ulici. Turnaj to bol naozaj kráľovský a pôsobivý a veríme, že prispel aj k popularizácii šachu ako športovej disciplíny a toho moldavského zvlášť.
Pohyb v meste bol v tomto týždni naozaj "viditeľný" a my veríme, že myšlienka "radšej sa hýbať ako voziť" sa hlavne deťom - účastníkom aktivít - dostane cez tieto zážitky do krvného obehu a že už ich neopustí. Vďaka patrí všetkým organizátorom, spoluorganizátorom a koordinátorom tejto zmysluplnej kampane v našom meste.

-jk-