MOLDAVA NAD BODVOU

Oficiálny webový portál

Mestská televízia
Ako vybaviť?
Voľné pracovné miesta
Mestská polícia
Kultúra v meste

Nová tržnica v meste bude mať zelenú strechu

24.07.2020 11:51
Projekt „Meet the local needs“ z programu Interreg V-A Slovensko - Maďarsko, ktorý spolu so 6 ďalšími partnermi realizuje aj naše mesto je v plnom prúde.
Mesto Moldava nad Bodvou ako jeden z účastníkov programu akčného plánu pre mikroregión „Krásny Cserehát“ na svojom území z poskytnutej dotácie vybuduje trhovisko s medzinárodným kontextom, ktoré zdôrazňujúc cezhraničný aspekt ponesie názov: Trhovisko Encs – Encsi piactér.
Naše trhovisko v rozpočtovom náklade 168 358,38 € je už v záverečnej fáze a ukončenie stavebných prác sa plánuje do konca prázdnin. Nový priestor pri Inkubátore bude slúžiť na predaj miestnym, ale i zahraničným pestovateľom ovocia, zeleniny a má za cieľ  zvýšiť zamestnanosť v dotknutom území. Tržnica ponúkne zaručené bio-potraviny od domácich výrobcov - čo je súčasný zdravý trend v stravovaní a silnejúci životný štýl mladých moderných domácností.
Ekologické riešenia sa snažia presadzovať aj pracovníci oddelenia z odboru výstavby, plánovania a projektovania mestského úradu pri projektovaní stavieb a tentoraz k ním pribudne zelená strecha na tržnici.
Zelené strechy sa preferujú vo viacerých európskych štátoch, najmä v severských. Prevažne sa takto projektujú alebo aj upravujú strechy obytných budov - nakoľko ide o ekologické, ale dlhodobo aj ekonomicky výhodné riešenie. Aj keď sa ich ekonomické pozitíva viac zdôrazňujú pri budovách, pretože udržiavajú tepelný komfort, znižujú náklady na kúrenie a klimatizáciu a zadržiavajú hluk - aj tak zostáva mnoho dôvodov, prečo dať zelenú strechu aj na drevenú otvorenú stavbu – prístrešok - akým bude naša nová tržnica.
Aké sú výhody takého riešenia? Predovšetkým zelená strecha zadržiava vodu. Technológia hydroakumulačnej vrsty umožňuje čerpať dažďovú vodu rastlinkám a tak sa strecha nielen neprehrieva, ale aj vytvára zdravé prostredie s prirodzenou vlhkosťou. Strecha zadrží v lete 70 až 90 % všetkých zrážok, ktoré by sa inak odviedli do kanalizácie. A že pod prístreškom môže byť poriadne horúco a tom netreba presviedčať nikoho, kto vošiel do stanu alebo do drevenej stodoly počas horúceho leta. Povrch zelenej strechy sa neprehrieva a zároveň, najmä pri drevostavbách, znižuje riziko požiaru a jeho šírenia.
Zelená strecha tvorí aj biofilter. Rastliny na streche zachytávajú prach a škodlivé látky v ovzduší. Prirodzene pohlcujú CO2 a produkujú kyslík, čím robia prostredie oveľa príjemnejším.
A posledným prínosom je zvýšenie biodiverzity prostredia. Plochy pokryté širokou škálou vegetácie poskytujú domov mikroorganizmom, bezstavovcom, drobnému hmyzu a vtákom. Zdravý a fungujúci ekosystém vytvára príjemné prostredie, v ktorom je radosť pracovať a žiť.
Samotná zelená strecha tvorí v rozlohe 313 m2 a v tomto prípade je navrhnutá ako extenzívna strecha t.j. takmer bez údržby. Vegetačný kryt hrúbky 20 – 40 mm tvoria rozchodníky, znášajúce aj extrémne podmienky, ktoré sú uložené v substráte - minerálnej vlne hrúbky 40 mm. Od nosnej konštrukcie prístreška sú odizolované hydroizolačnou fóliou a separačnou doskou – drenážnou vrstvou hrúbky 25 mm. Celá strecha je realizovaná v sume 19 718,56 €.

-jk-
Zdroj: Ing. Monika Al Aliová - odbor výstavby, plánovania a projektovania MsÚ