MOLDAVA NAD BODVOU

Oficiálny webový portál

Mestská televízia
Ako vybaviť?
Voľné pracovné miesta
Mestská polícia
Kultúra v meste

Moldavskí študenti postavili máj

06.05.2019 13:22
V Moldave nad Bodvou sa už stalo tradíciou, že posledný aprílový deň sa na hlavnom námestí stavia máj. Inak tomu nebolo ani dnes za účasti vedenia mesta a zamestnancov Mestského kultúrneho strediska.
Riaditeľka MsKS, Mgr. Adriana Szilágyiová nám prezradila, že táto tradícia má už 30 rokov a stále má svoje opodstatnenie. Ďalej pripomenula, že stavenie mája vždy prebiehalo za spolupráce s miestnymi školami.
Tohtoročné stavanie mája spestrili svojim tanečným vystúpením žiaci základnej školy zo Severnej ulice a žiaci Cirkevnej spojenej školy. Potom už prišli na rad študenti Strednej odbornej školy, ktorí postavili vlastnoručne vyrúbaný, farebne vyzdobený máj.
V dávnych časoch bol májový strom postavený na počesť znovuzrodenia stromov, dnes ho považujeme za symbol lásky, úcty a radosti. Súčasťou tradície bolo, že ženích a jeho priatelia postavili máj pred domom nevesty. Posledný aprílový deň si chlapci v lese vybrali vysokú brezu, očistili ju od konárov takmer po vrchol, ktorý ozdobili farebnými stuhami a priviazali k nemu aj fľašu vína.