MOLDAVA NAD BODVOU

Oficiálny webový portál

Mestská televízia
Ako vybaviť?
Voľné pracovné miesta
Mestská polícia
Kultúra v meste

Mesto musí naďalej riešiť problém s holubmi

20.08.2020 8:42
Znečisťovanie verejných priestranstiev výkalmi od veľkého množstva holubov je problém, ktorý v našom meste trápi viacerých, najmä však nájomníkov a návštevníkov Inkubátorového domu. V členitej streche tohto domu si holuby vždy nájdu miesto na hniezdenie a v blizkosti rieky Bodvy zase majú dosť potravy. Mechanická ochrana kovovými ostnatými zábranami je neúčinná a odchyt holubov realizovaný v minulom roku profesionálnou firmou znížil počet holubov o 980 ks.
Avšak ani toto opatrenie a následné odplašovanie pomocou dravcov nebolo definitívnym riešením, pretože po novom hniezdení a vyliahnutí mladých holúbät sa tento problém opäť opakuje. Holuby sa v meste budú zdržiavať dovtedy, pokiaľ tu majú vhodné podmienky na hniezdenie a potravu. Napriek tomu mesto nerezignuje na problém a bude naďalej pokračovať v odchyte holubov inštaláciou pascí na uliciach Bartalosova, ČSA a Oslobodenia po dobu 2 mesiacov.
Plašenie holubov pomocou dravých vtákov, ktoré sa vykonávalo v minulosti však nahradí novinka: aplikácia gélu, ktorý vyžaruje ultrafialové svetlo a to sa holubom javí ako oheň. Holuby sa ohňa boja a tým pádom nesadajú na miesta, kde je aplikovaný. Gélové náplaste sa však musia osadiť relatívne husto a pri Inkubátore sa jedná sa výškové práce, takže ani tento spôsob ochrany nie je najlacnejší. Celkovo mesto na ochranu vynaloží okolo 5.000 €.

-jk-
Zdroj: Štefánia Vitézová