MOLDAVA NAD BODVOU

Oficiálny webový portál

Mestská televízia
Ako vybaviť?
Voľné pracovné miesta
Mestská polícia
Kultúra v meste

Išli sme pracovne, ale prišli sme ľudsky obohatení

04.10.2019 9:17
Na tohtoročných Svatováclavských hodoch v partnerskom meste Tišnov, ktoré sa tradične konali posledný septembrový víkend sa okrem oficiálnych predstaviteľov mesta - primátora Slavomíra Borovského a poslanca Norberta Peczeho - zúčastnila aj spevácka skupina Pantľika zo Základnej školy ČSA 15 a športovci z Atheletic legion clubu.
Pantľika v bohatom programe mesta vystúpila viackrát: v piatok aj improvizovane a spontánne pod "májou", čo je tradícia podobná nášmu stavaniu mája len v inom ročnom období - a v sobotu už naostro na pódiu - a to dopoludnia pri otvorení hodov a aj popoludní pri prekáračkach stárkov a pri súde nad kohútom, ktorý tak ako každý rok aj tentoraz dostal od richtára milosť.
Učiteľky, ktoré ôsmim talentovaným speváčkam tvorili nielen pedagogický, ale aj ako hudobný doprovod, boli z návštevy mesta a z organizácie tejto slávnosti naozaj uveličené a neskrývali svoje nadšenie:
PaedDr. Katarína Kiššová: Neskutočne nás potešilo aj formálne, ale aj neformálne ocenenie našej práce. Keď Lianka Rybárová len tak bez doprovodu zatiahla prvé tóny Pri Dunaji šaty perú, rozrozprávaný dav pozvoľna stíchol a my sme len sledovali najprv údiv, potom obdiv a vzápätí aj široké úsmevy na tvárach divákov. Dievčatá odviedli nie 100, ale 200% výkon - ako uznanlivo poznamenal místostarosta Karel Souček. Aj náš pán primátor Slavomír Borovský bol na "svoje speváčky"  patrične hrdý, lebo mal potrebu ich tam na mieste odmeniť a za peniažky si každá z ich priniesla domov ručne točený hrnček "z jarmarku". Bola som nadšená z toho, ako v meste udržiavajú tradície, ako si generačne odovzdávajú zvyky, poznajú piesne, tance a vidieť, že to nie je nacvičené, že deti v tom rastú. Pozorovala som, ako sa v súzvuku prelínajú kultúry, ako jedna vrastá do druhej... Fakt to bol zážitok, ktorý "zimomravčil".
Mgr. Kamila Kissová: Páčila sa mi organizácia celého nášho pobytu a vystúpení zvlášť. Vyzerala tak ležérne, ľudia nestresovali pri malých prieťahoch, ktoré sa vždy vyskytnú - a napriek všetkému dodržiavali harmonogram a boli sme v pohode.
Potešilo ma sprostredkované ocenenie riaditeľa umeleckej školy Tomáša Zouhara, ktorý sa pýtal, či sme z moldavskej ZUŠky. A my sme len "obyčajná základná škola" akurát, že s mimoriadne talentovanými žiakmi. Obdivovala som aj vysokú úroveň "pohybovej kultúry" na hodovej zábave v Sokolovne a prirodzenú galantnosť členov súboru, ktorí to celé organizovali. Napríklad ja som mala problém ramenom - veľmi ma bolelo - a tak som bola nútená odmietnuť pozvanie do tanca pod májou - a tanečník sa nielenže neurazil, ale vetvičku z buxusu - označenie pre každú vytancovanú - mi vzápätí doniesol k stolu. Takéto zdvorilé správanie sa už u nás vidí málokedy.
Mgr. Andrea Sedláková: Ja som bola milo prekvapená milým až vrúcnym privítaním a starostlivosťou, ktorou nás Tišnováci zahrnuli. Pracovníci z úradu - zvlášť pani Daria Švecová - sa snažili, aby sme všetko mali, aby videli čo najviac - od interaktívnej prehliadky mesta, kláštora Porta coeli, cez známu priepasť Macocha a úplne dojatí sme boli pri plavbe loďkami v útrobách Puchevskej jaskyne, kde voda pod nami mala aj 48 metrov... tak to bol naozaj hlboký zážitok! Boli sme aj na slávnostnom prijatí na mestskom úrade, šli sme v sprievode cez celé mesto, okolo nás jarmočné stánky a všetci ľudia sa usmievali a prihovárali sa nám, že už dávno nepočuli slovenčinu a ako veľmi im to chýba. A zhodli sme sa, že nám tiež.

Chcete vidieť a vedieť viac o hodoch a meste Tišnov? Navštívte ich webové sídlo www.tisnov.cz alebo FB profil, alebo ich rovno navštívte. Určite neoľutujete!
My veríme, že partnerstvo našich miest sa týmto pozvaním, ktoré si naši mladí kultúrni a športoví "reprezentanti" mesta veľmi cenia - dostáva na širšiu platformu a ešte dlhé roky sa bude udržiavať a rozvíjať.

-jk-