MOLDAVA NAD BODVOU

Oficiálny webový portál

Mestská televízia
Ako vybaviť?
Voľné pracovné miesta
Mestská polícia
Kultúra v meste

2. kolo prezidentských volieb v Moldave

03.04.2019 13:29
V sobotu 30. marca sa konalo 2. kolo prezidentských volieb, ktoré už ani v Moldave neprinieslo veľké prekvapenie vo výsledku, ale z pohľadu Slovenska a aj Európy ich celá verejnosť poníma ako zlomové. Tieto voľby prvýkrát vyniesli do prezidentského kresla ženu a to ženu právničku, aktivistku, rozvedenú a liberálnu v zmýšlaní.
Na voľbách sa z celkového počtu 7.911 zapísaných voličov zúčastnilo 2.209 čo činí 27,92% voličov. Oproti minulému kolu je to takmer 7% pokles a v počte hlasov je to 483 hlasov menej. Toto percentuálne vyjadrenie zhruba kopíruje celoslovenský pokles účasti oproti 1. kolu, ale je rozdielne od volebnej účasti v Košickom kraji, ktorá bola taká istá ako v 1. kole t.j. 48 %.
Dá sa povedať, že voliči v Moldave sa už v 2. kole nemobilizovali tak, ako pri všetkých doterajších prezidentských voľbách.
Najväčší percentuálny úbytok bol v Budulove (11%) a potom po 8% v okrsku 7. a 8. Neplatných hlasov bolo 42.
Výsledky po jednotlivých okrskoch tiež nepriniesli žiadne prekvapenia a nemožno z nich jednoznačne odvodiť kam sa priklonili voliči neúspešných kandidátov z 1. kola pretože obaja kandidáti získali navyše 724 hlasov a rozdiel medzi ziskom Maroša Sevčoviča a Zuzany Čaputovej činí len 34 hlasov v prospech Ševčoviča.
Zaujímavý je výsledok v okrsku č. 3 v Budulove, kde prišlo voliť presne 100 voličov a pomer hlasov bol 50 pre Ševčoviča, 49 pre Čaputovú a 1 hlas bol neplatný. To bol aj jediný okrsok, kde v Moldave zvíťazil Maroš Ševčovič.
Voľby prebehli v Moldave regulárne, bez incidentov a mestský úrad sa už pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu, ktoré nás čakajú 25. mája tohto roku.

Výsledky volieb