Vo štvrtok 24. júna 2021 o 15.30 hod. v predvečer svätojánskej noci sa otvorí v F-klube na prízemí MsKS popularizačná výstava o modrotlači s poetickým názvom Zahalená v modrom.
Z pôvodne plánovanej popularizačnej výstavy, ktorá mala len na paneloch dokumentovať výrobu modrotlače však jej tvorcovia vykúzlili doslova malý modrý rozprávkový svet.
Autorka libreta výstavy etnografka Ľudmila Mitrová približuje výrobu modrotlače a techniku reverznej tlače v historických súvislostiach, ale aj v už neznámych dobových pomenovaniach, kde sa dozviete čo bol pap, kypa, čiga, formštecher, grif, cúga ... Svoje teoretické vedomosti prezentované na výstave zrozumiteľnou formou doplnila aj o výsledky aktuálnej etnografickej štúdie Moniky Bodnár o modrotlačiaroch v Above. Táto štúdia vzniknuvšia tiež z projektu zásadne doplnila doterajšie odborne publikované informácie o rozšírení modrotlače na juhu východného Slovenska.
Výtvarníčka Timea Tóthová riešila nielen pôsobivú vizuálnu stránku výstavy, ale tiež graficky vytvorila z pôvodných vzorov - štočkov fyzický aj digitálny vzorkovník, ktorý bol kedysi pre modrotlačiarenských majstrov niečo podobné ako dnešné katalógy firiem.
Spoluautorka inštalácie Andrea Lebocká sa zase „vyhrala“ s postupom výroby a vytvorila z každého náradia miniatúrne kópie, aby proces výroby priblížila aj malým deťom, ktoré nevedia čítať.
Historikov a Moldavčanov na výstave zaiste zaujme rodostrom modrotlačiarenského rodu Fink/Finkey, na ktorom teoreticky popracoval archivár Martin Bartoš. Dozvieme sa z neho napríklad, že Finkeyovci prišli do Moldavy zo Spišských Vlachov, že to boli evanjelici, že boli početnou a váženou rodinou, ktorá sa roztrúsila od New Yorku, cez Szatmárnémety až do dnešnej Pápy, kde doteraz sídli múzeum s fungujúcou modrotlačiarenskou dielňou. Je to prepojenie na Moldavu alebo len náhoda? Tieto a mnohé ďalšie otázky sa vynárajú už pre ďalších bádateľov a nadšencov pre modré remeslo.
Poďakovanie patrí aj Baníckemu múzeu v Rožňave, ktoré zapožičalo zo svojho fondu autentické zbierkové predmety a Szellemi Kulturális Örökség Magyarországon za poskytnutie licencie k premietaniu dobového filmu.
Pre tých, ktorí nestihnú otvorenie bude pripravená v priestoroch Infocentra popularizačná brožúra, prístupná aj na mestskom webe a v infokiosku, ktorý bude inštalovaný na budovu MsKS počas leta, keď výstava poputuje do partnerského mesta Encs.
Výstava Zahalená v modrom bude prístupná do 30. júla 2021 v čase otváracích hodín Infocentra.
Výstava je realizovaná s podporou Fondu malých projektov z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko v rámci projektu Modrotlač - džínsovina monarchie. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Podujatie sa realizuje v rámci projektu Modrotlač - džínsovina monarchie FMP-E/1901/4.1/072 z Fondu malých projektov programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, ktorý zastrešuje Združenie územnej spolupráce Via carpatia.
Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Obsah tejto správy nemusí odzrkadľovať oficiálne stanovisko EÚ.

www.skhu.eu
www.viacarpatia-spf-eu
Dátum vloženia:
23. 6. 2021 8:43
Dátum poslednej aktualizácie:
14. 11. 2022 11:32