MOLDAVA NAD BODVOU

Oficiálny webový portál

Mestská televízia
Ako vybaviť?
Voľné pracovné miesta
Mestská polícia
Kultúra v meste

Mestská polícia vyzýva chodcov a cyklistov na zvýšenú opatrnosť

04.12.2018 8:33
Aj napriek upozorneniam zo strany polície sa po našich cestách stále pohybujú takzvaní neviditeľní chodci.
Mestská a rovnako aj štátna polícia sa v zimnom období vo zvýšenej mierne stretáva s neopatrnosťou chodcov, cyklistov i vodičov motorových vozidiel. Problémom sú letné pneumatiky či reflexné prvky u cyklistov a chodcov.

Chodci sú najzraniteľnejší
Aj napriek upozorneniam zo strany polície sa po našich cestách stále pohybujú takzvaní neviditeľní chodci. Vodič takéhoto nezodpovedného chodca nezbadá vôbec alebo príliš neskoro. Preto opätovne apelujeme na chodcov, aby v záujme ochrany vlastného života a zdravia nepodceňovali povinnosť nosiť reflexné doplnky!
Chodci by nemali zabúdať ani na to, že na ceste sú tí zraniteľnejší, a preto by sa mali na cestách správať zodpovedne a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.
Chodiť po chodníku, cez cestu prechádzať po priechode pre chodcov, vždy sa presvedčiť, či cez cestu môžu bezpečne prejsť a zbytočne neriskovať prebiehaním, pretože vodičom sa na mokrej a klzkej ceste brzdí oveľa náročnejšie.
Reflexné prvky a prilba sú povinnou výbavou každého cyklistu. Ešte stále na cestách vidíme množstvo prípadov, keď cyklisti za zníženej viditeľnosti jazdia na neosvetlenom bicykli bez reflexných prvkov. Výnimkou nie je ani jazda po nesprávnej strane vozovky a pod vplyvom alkoholu. Cyklisti by tiež nemali preceňovať svoje schopnosti, treba zvážiť riziká, ktoré im hrozia v súvislosti so zníženou viditeľnosťou a mokrou a klzkou vozovkou. V jesenných a zimných mesiacoch odporúčame bicykel nepoužívať.

Zimné pneumatiky by mali byť samozrejmosťou
Zimné pneumatiky by už niekoľko týždňov mali byť samozrejmosťou. Ak stále jazdíte na letných, je najvyšší čas ich vymeniť. Problémom nie je len hmla, sneh či poľadovica, ale náhle zmeny počasia, napríklad prudký dážď. Preto znížte rýchlosť, jazdu prispôsobte stavu a povahe vozovky aj poveternostným podmienkam a dávajte pozor na ostatných. Ak aj zareagujete včas, neznamená to, že tak urobí aj vozidlo pred vami, či za vami.
Zimné obdobie, časté zmeny počasia a ochladenie pod bod mrazu súvisia so zníženou viditeľnosťou a zmenou povrchu vozovky.

Upozorňujeme preto vodičov, aby dávali pozor na hmlu, sneženie, poľadovicu ale aj neviditeľných chodcov, prípadne cyklistov!!!