MOLDAVA NAD BODVOU

Oficiálny webový portál

Mestská televízia
Ako vybaviť?
Voľné pracovné miesta
Mestská polícia
Kultúra v meste

Moldava je už 100 rokov liaheň talentovaných futbalistov

25.06.2019 13:55
Rozhovor s Ladislavom Zupkom - futbalistom telom i dušou

Čo pokladáš za najväčší úspech?
Jednoznačne 50. - 60. roky, keď Moldava hrala divíziu, čo bola 3. najvyššia súťaž v Československu. Hrali tu také družstvá ako Žilina, Michalovce, Ružomberok. V tých časoch bola futbalová Moldava na nohách, na štadióne boli plné tribúny, na každom zápase bolo stále okolo 1000 divákov. A nemôžeme zabudnúť na obdobie 2008 – 2012 keď bol v Moldave futbalový "boom".

Čo moldavskému futbalu priniesol nový štadión?
No hlavne sa zmenili podmienky pre futbal. Zlúčili sa dva futbalové kluby TJ Rešica a ŠK Bodva a do moldavského štadiónu sa investovali veľké milióny s cieľom dostať futbal do vyšších súťaží. Podarilo sa. V Moldave sa hralo štvrťfinále Slovenského pohára a hrala sa 2. liga.

Ako sa pripravujete na oslavy 100-ročnice futbalu v meste?
Myslím si, že dôstojne. Mesto aj novovzniknutý mestský športový klub to považujú za významnú udalosť a stretávame sa pravidelne na prípravnom výbore, aby 29. júna všetko klaplo. Účasť na oslavách prisľúbili viacerí známi odchovanci moldavského futbalu, ktorí sa najprv stretnú pred rímsko-katolíckom kostolom, kde si na spomienkovom akte pospomíname na bývalých funkcionárov, trénerov a hráčov, ktorí už nie sú medzi nami. Potom sa presunú do amfiteátra, kde si z rúk primátora prevezmú ocenenie tí najaktívnejších. Ocenení budú mnohí, ktorí sa zapísali do dejín moldavského futbalu a nebudú medzi nimi chýbať také mená ako Karol Pecze (moldavský odchovanec a úspešný tréner, ktorý pôsobil v Nitre, Dunajskej Strede, Trnave, Košiciach, ale aj v zahraničí. Za tých, ktorí sa vrátili do  Moldavy spomeniem Ladislava Tamása, ktorý hral za VSS Košice, bol juniorským reprezentantom Československa a svoje skúsenosti odovzdal novej generácii ako hráč aj tréner, ale aj Ľudovíta Žitňara bývalého hráča Lokomotívy Košice.
Po recepcii sa už hráči presunú na futbalový štadión, kde sa o 17.00 odohrá futbalové gala stretnutie starých pánov slávneho Ferencváros Budapešť a výberu z Moldavy.

Kto nastúpi za hviezdne družstvá?
Zoznam sa teraz upresňuje, ale za Fradi nastúpia hráči, ktorí hrali Ligu majstrov v roku 1995. Z hviezd spomeniem len Pála Fischera bývalého hráča Ajax Amsterdam a Andrása Teleka, ktorý hral Ligu majstrov za FC Košice.
Lístky sú v predpredaji a stoja 3 eur a budú slúžiť aj ako tombola.

Čo pre Teba znamená futbal?
Skoro všetko. Je to môj celý život. Dosť skoro som prestal hrať a vrátil som sa z Michaloviec späť domov s cieľom, že v Moldave niečo s futbalom dokážeme. Jednu sezónu sme hrali 2. SNL. V roku 1996 som založil ŠK Bodva, kde sme sa venovali hlavne mládežníckemu futbalu a výchove mladých futbalistov . Naše spoločné úsilie prinieslo aj viditeľné výsledky, keď  sme 2x hrali aj 1. žiacku ligu. Možno povedať, že Moldava je liaheň talentovaných hráčov pre okolité kluby, ale aj pre profesionálov. Aj keď toto nám až takú slávu ako víťazstvo neprinesie, ale sme na to hrdí. Nerád robím futbal s takými ľuďmi, ktorí nemajú radi futbal. Ja to vycítím a hneď sa stiahnem do úzadia.